Zobowiązania Polaków wobec banków i innych instytucji pożyczkowych rosną w zastraszającym tempie. Nie wszyscy są w stanie poradzić sobie ze spłatą długów, dlatego ich konta zostają zajęte przez komorników, a zła sytuacja finansowa zmusza ich do poszukiwania kolejnego źródła pieniędzy. Gdzie można dostać kredyt z komornikiem?

Czy kredyt z komornikiem jest możliwy?

Osoby z zajęciem komorniczym zazwyczaj nie mają szans na klasyczny kredyt bankowy. Wynika to z faktu, że tego typu instytucje bardzo rzetelnie weryfikują przyszłych kredytobiorców w BIK oraz KRD, w celu oceny zdolności kredytowej. W tym procesie, oprócz wieku czy dochodu i sposobu zatrudnienia wnioskodawcy, badane są także: historia kredytów (w tym brak opóźnień w spłacie rat), aktualne zadłużenie czy miesięczne wydatki, a także ewentualne zajęcia komornicze. Warto podkreślić, że nawet w przypadku udzielania kredytu konsolidacyjnego, czyli takiego, który pozwala na połączenie wszystkich aktualnych zobowiązań w jedną niższą ratę, banki również weryfikują zdolność kredytową klienta. Wbrew pozorom temat ten jest bardzo rozległy, dlatego kredyt z komornikiem omawia też serwis halokredyty.pl, stanowiący zbiór porad dla przyszłych kredytobiorców.

Jakie inne rozwiązanie, zamiast kredytu z komornikiem?

Osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej, mogą zaciągać zobowiązania w innych instytucjach niż banki np. parabanki, SKOK-i i firmy pożyczkowe. Wiele z nich posiada w swojej ofercie specjalne pożyczki dla zadłużonych lub osób z zajęciem komorniczym. Przed ich udzieleniem niesprawdzana jest wiarygodność kredytowa pożyczkobiorcy. Warto jednak podkreślić, że tego typu zobowiązanie jest dla wierzyciela obarczona ogromny ryzykiem braku spłaty, przez co koszt uzyskania gotówki w ten sposób może być niewspółmiernie wysoki. Często udzielanym przez instytucje pozabankowe zobowiązaniem są tzw. chwilówki, czyli pożyczki na niską kwotę i na krótki czas. Dodatkowo w ofercie instytucji pozabankowych znajdować mogą się także pożyczki na wyższą kwotę z dłuższym terminem spłaty oraz wspomniane wcześniej konsolidacyjne. Wśród produktów znaleźć można pożyczki na czek GIRO, czyli odbierane osobiście przez pożyczkobiorcę na poczcie, przez co pieniądze „nie przechodzą” przez konto bankowe dłużnika i nie mogą zostać zajęte przez komornika na poczet spłaty zaległych zobowiązań. Duże zainteresowanie „kredytami” pozabankowymi dla zadłużonych i dla osób z komornikiem sprawiło, że na rynku znajduje się wiele produktów tego typu. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie parabanki i instytucje pożyczkowe oferują swoje pożyczki osobom z zajęciem komorniczym. Niektóre mogą wymagać także poświadczenia osoby trzeciej, czyli tzw. żyranta, który będzie stanowił zabezpieczenie spłaty zobowiązania.

Czy warto zaciągać pożyczkę z komornikiem?

Dla wielu osób z zajęciem komorniczym, pozabankowa pożyczka bez weryfikacji zdolności kredytowej może być jedyną szansą na „zastrzyk gotówki”. Należy jednak tę kwestię dokładnie przemyśleć, ponieważ zaciągnięte w łatwy sposób i zbyt pochopnie zobowiązania mogą spowodować, że dłużnik wpadnie w tzw. spiralę kredytową. Jest to sytuacja, w której zobowiązania są niemożliwe do spłaty, ponieważ przewyższają one dochody pożyczkobiorcy. Dodatkowo rozważając zaciągnięcie takiej pożyczki, należy dokładnie zapoznać się z umową, w tym z całkowitymi kosztami, jak i opłatami, które mogą być ponoszone w związku z opóźnieniem w spłatcue. Zobowiązanie powinno być zaciągane jedynie w ostateczności, gdy dłużnik wykorzystał wszystkie możliwości zdobycia gotówki, takie jak np. dodatkowa praca czy próba zapożyczenia się u rodziny i przyjaciół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here